Zobacz również

Powiązane wpisy

Kiedy konieczne są środki ochrony indywidualnej chroniące przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD)?

Dodano: 2016-07-03 Przez: admin


 
Dla wielu urządzeń oraz układów wylądowania elektrostatyczne stanowią duże zagrożenie. Również są one niebezpieczne dla człowieka. Właśnie dlatego w celu uzyskania odpowiedniej ochrony stosuje się specjalne środki ESD.
 
Elektryczność statyczna stała się zagrożeniem na wielu współczesnych stanowiskach pracy. Nadmierne skupienie ładunków elektrostatycznych, które może wyzwalać człowiek czy inne urządzenia oraz narzędzia, jest w stanie wytworzyć wyładowanie elektrostatyczne, które w skrócie określane jest jako ESD od angielskiego Electrostatic Discharge. Skrótem tym określa się również ochronę układów przed skutkami wyładowań elektrostatycznych.
 
Dla BHP wyładowania elektrostatyczne są jednym z ważnych tematów, ponieważ są one nieuniknione w wielu różnych procesach technologicznych, dlatego też w celu minimalizacji ryzyka stwarzanego przez ESD zarówno dla sprzętu, układów czy produktów, jak i pracowników stosuje się specjalne środki ochronne zapobiegające powstawaniu ładunków elektrostatycznych na ciele człowieka.
 
Środki ochrony ESD stosowane są w:

przemyśle elektronicznym
przemyśle chemicznym
przemyśle farmaceutycznym
przemyśle komputerowym
przemyśle lotniczym
przemyśle optycznym
przemyśle samochodowym
biotechnologiach
instytutach laboratoryjnych i naukowych
przemyśle spożywczym

 
Do tych środków ochrony wykorzystuje się w szczególności ubrania antyelektrostatyczne, które są wykonane ze specjalistycznych materiałów, które wykazują podwyższaną przewodność elektryczną albo nie elektryzują się, a także bardzo ważne są buty ESD, które posiadają spody o podwyższonej przewodności, dlatego zapobiegają wyładowaniom. Ponadto zależnie od stanowiska wykorzystuje się rękawice antystatyczne, przewodzące opaski nadgarstkowe lub na nogi, które mają za zadanie „uziemić” człowieka, a także inne środki ochrony indywidualnej, które wykonane są z materiałów o ograniczonej zdolności do elektryzacji albo też z materiałów przewodzących.
 
Środki ochrony ESD można zakupić w wielu sklepach prowadzących sprzedaż artykułów BHP.
 
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy