Zobacz również

Powiązane wpisy

Zasady prawidłowego użytkowania obuwia roboczego i ochronnego

Dodano: 2016-07-03 Przez: admin


 
Obuwie robocze oraz ochronne powinno być dopasowane do wymogów danego stanowiska pracy, a także oczekiwań użytkownika. Nie zapewni ono jednak odpowiedniej ochrony wtedy, gdy nie będzie właściwie użytkowane. O czym trzeba pamiętać?
 
Zadaniem pracodawcy jest wybranie odpowiedniego obuwia roboczego czy ochronnego, zakupienie go i nieodpłatnie przekazanie pracownikom w użytkowanie. Pracownik powinien być też poinstruowany na temat stosowania obuwia roboczego, aby mogło ono zapewnić właściwy poziom ochrony i nie stwarzać zagrożenia.
 
Dobór obuwia roboczego lub ochronnego
Przede wszystkim obuwie ochronne powinno być użytkowane zawsze wtedy, gdy konieczne jest to ze względu na wymagania danego stanowiska pracy – warto pamiętać o tym, że obuwie ochronne jest bezpieczniejsze od obuwia roboczego, dlatego też powinno być ono dobrane indywidualnie do zagrożeń na danym stanowisk pracy na podstawie oceny ryzyka zawodowego przeprowadzonego przez specjalistę do spraw BHP.
 
Kto jest właścicielem obuwia roboczego lub ochronnego?
Pracodawca musi dostarczyć pracownikom odpowiednie obuwie ochronne, dbać o nie i utrzymywać je w czystości – jest to odpowiedzialność pracodawcy, ponieważ obuwie pozostaje jego własnością i jest ono tylko użyczane pracownikom. Można jednak dokonać przekazania własności obuwia, a tym samym związanych z nim obowiązków na pracowników na podstawie indywidualnych ustaleń.
 
Czyszczenie i konserwacja obuwia
Jeżeli obuwie zostanie zabrudzone po użyciu, powinno ono zostać dokładnie wyczyszczone, wysuszone i ewentualnie zdezynfekowane, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Obuwie powinno być również odpowiednio przechowywane, aby nie było narażone na niekorzystne czynniki zewnętrzne – informacje o czyszczeniu oraz konserwacji obuwia powinny być dostarczone przez producenta.
 
Obuwie ochronne oraz obuwie robocze można zakupić obecnie w wielu sklepach BHP – dostępne jest także obuwie polskich marek, między innymi Beta Buty Robocze, które można zakupić w atrakcyjnych cenach w sklepach internetowych i stacjonarnych.
 
 
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy