Fotowoltaika to technologia, która już zaczęła rewolucjonizować branżę energetyczną. Coraz więcej osób prywatnych i firm jest zainteresowanych wykonaniem instalacji fotowoltaicznej na własny użytek. Stąd pojawiają się na rynku coraz to nowsze rozwiązania do montażu instalacji. Jednym z nich są konstrukcje obrotowe. Dowiedz się jakie możliwości one oferują i czy warto z nich korzystać.
Czym jest konstrukcja obrotowa do montażu paneli?
Podstawową metodą montażu paneli fotowoltaicznych jest umieszczenie ich na specjalnych systemach mocowanych do dachu budynku. Spowodowane jest to tym, że dla uzyskania optymalnej wydajności panele muszą być nachylone pod odpowiednim kątem względem ziemi. Umieszczenie ich płasko lub pionowo spowodowałoby, że promienie słoneczne ulegały nadmiernemu rozproszeniu na ich powierzchni – a to przekładałoby się na mniejszą wydajność w produkcji prąd. Montaż na dachu jest najprostszy i pozwala wykorzystać niezagospodarowaną powierzchnię. Alternatywnym rozwiązaniem jest montaż paneli na specjalnych konstrukcjach naziemnych, o ile posesja nie jest zacieniona.
Konstrukcje obrotowe to rozwinięcie idei montażu naziemnego. Zbudowane są one na podstawie specjalnych słupów, wyposażonych w mechanizm obrotowy, który ustawia panele w taki sposób, by przez jak najdłuższej padało na nie promieniowanie słoneczne.
Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?
Konstrukcje obrotowe umożliwiają maksymalnie wydajne wykorzystanie promieniowania Słońca docierającego do Ziemi. W związku z tym sprawdzą się doskonale właściwie w każdej elektrowni słonecznej – zarówno prywatnej, jak i firmowej. Polecane są jednak szczególnie w tych instalacjach, które ze względu na rzeźbę terenu lub okoliczne przeszkody muszą zmagać się z częściowym zacienieniem w ciągu dnia. Obrotowa konstrukcja pozwala zredukować powstające w ten sposób ewentualne straty.
Leave a Reply